2401
2021
Çift Açılır Pencere, soğuk ,nasıl ,engellenir,pvc pencere, pvc kapı, soğuk engelleme

Çift Açılır Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?

Çift açılır yada normal PVC pencereden sürekli soğuk geliyorsa veya hava akışının hareketi hissediliyorsa bu durumda ne yapmalı? Öncelikle plastik pencerenin neresinden soğuk geldiğini belirlemeniz gerekiyor. Böyle bir sorunu çözmek için yanan bir mum / çakmağa ihtiyacınız olacak. Mümkün olduğunca pencere çerçevesine yaklaştırmanız ve alevin davranışını gözlemlemeniz gerekir. Yada net bir şekilde hissediyorsanız sorunun çözümü artık daha kolay.

Özellikle eski tip PVC pencerelerin çift açılımlarında kullanılan camların çoğunda cam takozu bulunmamaktadır. Pimapen pencerelerde cam takozu olmadığı için pencereyi kapattığımızda pencere kolu bazen tam kapanmaz. Biz kolu zorladıkça çift açılır tarafından yani pencere kolunun tersi tarafından basınca maruz kalarak açılma söz konusu olur.  

Çift açılır pencereden gelen soğuğun çözümü!

Öncellikle Pimapen pencerenin camının altına pencere takozu yerleştirilmelidir. Daha sonra cam ile takoz arasına dış cephe mastiği ile güzelce sıkılaştırılarak takozun hareket etmemesi ve cam basıncını düşürebiliriz. Silikon donduktan sonra çift açılır sistemi tekrar ayarlaranak pencere montajı yapılır. PVC pencere tamiri yapılırken fitil ve contalarınada mutlaka dikkat ediniz. Eskimiş ve yıpranmış fitil ile contalarda soğuk hava geçirgenliğini arttıracaktır. 

Plastik pencere kanat ve blok arasında sızıntıların oluşması sonucu mekanizmanın etkinliğini kaybettiği anlamına gelebilir. Dekoratif şeridin altına gizlenmiş tutamak bağlantılarını sıkarak sorunu çözebilirsiniz. Tüm bu uygulamalara rağmen sorununuzu çözemiyorsanız, pvc doğramalarınızdaki eğimleri yalıtın; pencerelerdeki çatlakları yapışkan bant veya yapışkan bir conta ile yapıştırın.